Mała łazienka w bloku

Mała łazienka w bloku

No, właśnie – niby takie niewielkie, a jak się okazuje całkiem problematyczne. Dziś opiszę w rekordowym skrócie, jak sprawić by mała łazienka w bloku była funkcjonalna i atrakcyjna. Podam też prognozowane widełki kosztów i sami zdecydujecie, czy to dużo, czy mało. Zapraszam!

mała łazienka w bloku her.architecture - rzut
Powierzchnia 5,1 [m2].

Sprzęty

Główne pytania zadałam już w artykule o tym „jak urządzić mieszkanie„, więc nie będę się powtarzać. Z doświadczenia wiem, że 99% Inwestorów decyduje się na prysznic. Najchętniej bez brodzika, czyli taki z odwodnieniem liniowym (lub punktowym), ze spadkiem wyrobionym w płytkach, tych samych co reszta posadzki w łazience. Tak też jest w tym projekcie małej łazienki w bloku.

Materiały

Wodoodporne 🙂 Czyli co konkretnie? Płytki. Kamień. Tynk wzmocniony tapetą z włókien szklanych, albo inną powłoką ochronną. Farby. Tapety. Słowem wszystko to samo, byle dedykowane do pomieszczeń tzw. „mokrych”.

mała łazienka w bloku her.architecture
Ujęcie z góry z widokiem na zabudowę.

Koszty

Cóż… kiedyś – czyli 3-5 lat temu – zakładając budżet wpisywałam w kalkulację 15-20 tys. – robocizna i materiały. Obecnie jest to raczej dolna granica. I choć remont łazienki mojej mamy właśnie w tym budżecie się zmieścił to przypomnę, że „projekt” był w cenie, a materiały choć najwyższej jakości to jednak z promocji lub „po znajomości”.

mała łazienka w bloku her.architecture
Ujęcie z góry z widokiem na zabudowę umywalki.

Ten konkretny projekt zakłada: zabudowę w nietypowym kolorze wykonaną na zamówienie, płytki gresowe imitujące starą cegiełkę, mozaikę, „firmowe” baterie podtynkowe w kolorze postarzanego złota, ukrytą szafeczkę na akcesoria toaletowe, podgrzewane lustro, bezprofilowe szyby kabiny prysznicowej, tapetę wielkoformatową i drzwi licowane ze ścianą.

Całość to rząd 35-45 tys. wraz z robocizną i materiałami (w tym chemia).
Daje to koszt ok. 6,8 – 8,8 tys. zł/m2 pow. użytkowej łazienki.
Czy to szaleństwo? Być może 🙂 Osobiście nie oceniam tego tak. Wybrane materiały są bardzo dobrej jakości, ekipa remontowa jest rewelacyjna, stąd pewność solidnie wykonanej usługi. Myślę, że można też spojrzeć na to z takiej strony: jeśli rozłożymy ten koszt na 15 lat, czyli spodziewany termin remontu, to wychodzi nam 2,3 – 3 tys./rok, czyli 195-250 zł/m-c. Sami oceńcie, czy warto, czy nie warto. W końcu każdy ma nieco inny próg bólu 🙂2 thoughts on “Mała łazienka w bloku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *