Jak zaprojektować pokój nastolatki?

Jak zaprojektować pokój nastolatki?

Dzisiejszy wpis kieruję do rodziców, którzy chcą dowiedzieć się, jak zaprojektować pokój nastolatki, tak aby był zarówno funkcjonalny i atrakcyjny, a przede wszystkim oddawał indywidualny charakter dorastającej pociechy.

Planuję jeszcze przed Bożym Narodzeniem popełnić podobny wpis, jak urządzić pokój dziecięcy, w sam raz na inspirację do zapełnienia listu z prośbami do św. Mikołaja 🙂

Pokój nastolatki, a funkcjonalność

Susan Yin Ctaj unsplash
Susan Yin Ctaj, unsplash

Przede wszystkim trzeba zadbać o praktyczność. Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie popranego układu funkcjonalnego. W zdecydowanej większości przypadków pokój nastolatków to pomieszczenie „wielozadaniowe”. Musimy zadbać o rozsądne gospodarowanie centymetrami, gdyż trzeba pomieścić zarówno część nocną, jak i dzienną. Mam na myśli wyposażenie:

 • biurko, kontenerek na artykuły papiernicze, regał lub półki na książki,
 • szafę na ubrania i komodę na odzież delikatną,
 • łóżko,
 • źródło światła sztucznego, czyli centralna lampa, lampka na biurko i do czytania w łóżku,
 • rośliny oczyszczające powietrze – zwłaszcza, gdy jest komputer w pokoju,
 • dywanik, wykładzina, o ile nie ma alergii na kurz,
 • dekoracje ścienne itp.,

oraz opcjonalnie

 • fotel, puf, hamak,
 • drabinkę, ławeczkę lub inny sprzęt do ćwiczeń,
 • telewizor lub projektor, radio, głośniki itp.,
 • tablicę korkową lub magnetyczna, czy inna kratka na zdjęcia itp.,
 • lustro,
 • sprzęty związane z hobby, np. stojak lub wieszak na gitarę itp.,
 • oświetlenie dekoracyjne,
 • kosz na śmieci.

Podczas pisania tej listy uśmiechałam się do siebie. Przypomniało mi się, jak miałam 15-16 lat i razem z mamą wybierałyśmy meble do mojego pokoju. Apokalipsa! Pamiętam, że się wielce obraziłam, że nie mogę dostać niebieskiej (tak, tak!) rattanowej szafy i takiegoż łóżka, bo tylko te 2 elementy pochłoną cały budżet, a przecież dość istotne jest jeszcze biurko i cała ta w/w armia brył. Cóż, w istocie biurko się przydało i z tego co wiem, przydaje się do dzisiaj 🙂 To był – jest! – zestaw z firmy ze słoniem w logo, ale nie ma go już w sprzedaży, także… Pokój marzeń w wyobraźni nastolatka to pojęcie bardzo szerokie, a w dobie pinterestów i innych homebook’ów wręcz bez dna. Jednak udowodnię, że się da 🙂

Pokój nastolatki – spójny styl i kolorystyka

Alexandru Acea unsplash
Alexandru Acea, unsplash

Nastolatki wchodzą w okres, gdzie zarówno wygląd własny jak i otoczenia staje się dość istotne. Dość mocno 🙂 Nie może zatem zabraknąć „stylowych” dodatków. I tak jak w przypadku dziewczyn wchodzą w grę pledy, poduszki i światełka, tak chłopcom zaczyna zależeć na sprzęcie, tj. dobrym komputerze, sprzęcie audio.
Zauważyłam, że płeć piękna preferuje styl „boho” lub tzw. „przytulny nowojorski” – mhm! 🙂 – i zdecydowanie jasną paletę barw, podczas gdy młodzieńcy wolą ciemne, antracytowe „lofty” i fototapety z tematyką…hmm… transportową np. motocykle, samochody, ale też samoloty, czy pociągi i czołgi. O ile czołg może być tak traktowany… Mniejsza z terminologią.

Hobby w pokoju nastolatki

Sarah Brown unsplash
Sarah Brown unsplash

Mogłoby się wydawać, że większość hobby, gdzie potrzeba jakiegoś przedmiotu lub większej przestrzeni NIE może być realizowanych w pokoju. I tak jak nie chodzi mi teraz o pływanie synchroniczne, czy rzut oszczepem, to jednak są sposoby, jak można zadbać o zainteresowania naszych dzieci nie pozbawiając ich kontaktu z ich ulubionymi zajęciami.
Czyli np.:

 • sztaluga, zestawy farb, ołówków i pasteli,
 • panel lub fragment ściany z farbą magnetyczną,
 • perkusja elektroniczna lub każdy inny sprzęt muzyczny z możliwością podpięcia słuchawek,
 • drążek do ćwiczeń + mata lub rura do pole dance (nie, nie zarobkowo 😉 ),
 • chipsy wspinaczkowe montowane do ściany (i sufitu :P),
 • kosz i zestaw piankowych piłek (świetne dla ćwiczeń trafiania do celu, polecam również rodzicom),
 • toaletka lub lustro teatralne z obwodowym zestawem opraw dla początkujących artystek makijażowych,
 • stanowisko z maszyną do szycia, manekin,
 • projektor i opuszczany ekran;

Wymienione powyżej artefakty są świetnym motywem przewodnim całego wystroju wnętrz. Angażując nastolatka do współpracy przy aranżacji nie tylko poznajemy jego świat, ale głównie ją / jego samego. Uważam, że jest to naprawdę dobrze spędzony czas 🙂

Przykład z życia wzięty

Pokój marzeń dla nastolatki/-a styl nowojorski pasja filmowa
Pokój nastolatki, a w zasadzie pokoje z wyraźnym podziałem na strefy: dzienną i nocną.

Z przyjemnością podjęłam się kiedyś aranżacji pokoju marzeń nastolatki, która była niezwykle ciekawym młodym człowiekiem. Oprócz nauki, która pochłaniała większość jej czasu, namiętnie oglądała filmy. Interesowały ją dosłownie wszystkie gatunki. Od komedii romantycznych po thrillery psychologiczne.

Analiza przed projektowaniem pokoju dziecka pod katem potrzeb i oczekiań rodziców i samego dziecka
Zadanie projektowe: pokój nastolatki lubiącej uczyć się, ale przede wszystkim kochającej kino. Rozwiązania niestandardowe: przeszklenia wewnętrzne, zestaw kina domowego, zamurowanie okna – było możliwe, gdyż jest w domu wentylacja mechaniczna, która doprowadza świeże i usuwa zużyte powietrze.

Oczywiście należało nieco pozmieniać rzut, bo bez tego praca architekta wnętrz nie ma sensu 😉 Spotkało mnie jednak wielkie szczęście, gdyż inwestorzy wykazali się olbrzymim opanowaniem i zrozumieniem, gdy zaproponowałam… zamurowanie okna w sypialni. Nie, to nie żart! Mogłam pozwolić sobie na taki ruch, gdyż cały dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną. No i… budowa była jeszcze na etapie płyty fundamentowej 🙂 Dodatkowo szklane drzwi oddzielające „salę kinową” od „gabinetu panny prezes” są fabrycznie raczej nieszczelne, zatem nie było obaw, że zabraknie tlenu 🙂 Oto co wyszło:

Analiza przed projektowaniem pokoju dziecka pod katem potrzeb i oczekiań rodziców i samego dziecka
W rezultacie wybrana i opracowana w 3D była wersja po prawej stronie z tą zmianą, że część nocną obróciliśmy o 90 stopni, tak by za dość stało się kinowym wymogom młodej użytkowniczki.

Znając już preferencje przyszłej użytkowniczki myśl o ekranie i projektorze zamiast standardowego telewizora była absolutnie naturalna i przypadła nastolatce do gustu. Rodzicom również, lecz po krótkiej chwili wahania 😉 Nie dlatego, że nie chcieli wspierać pasji córki, ale dlatego, że pomyśleli, że to się wiąże z bardziej profesjonalnym nagłośnieniem. I mieli rację, ale trzeba było wypracować kompromis. Nieco słabszy sprzęt, panele wygłuszające – tu w formie eleganckich obrazów, sufit podwieszany ze specjalnych kasetonów i zamiast szklanego wypełnienia drzwi garderoby – tkanina. Dodatkowym pochłaniaczem dźwięków są zasłony, które „chronią” wahadłowe, szklane drzwi, a przy okazji dodają przytulności i teatralnego efektu. No i… mamy to 🙂

Pokój nastolatki styl nowojorski pasja filmowa. Pokój marzeń nastolatki/a.
Cała koncepcja sypialni nastolatki obracała się wokół jej pasji, ale w niestandardowym wydaniu, czyli nie ma ciężkich, welurowych kinowych foteli (nie byłoby miejsca) i ciemnych barw, jest za to nowocześnie, jasno i całkiem „profesjonalnie”.

Nie wiem, jak wy, ale ja bym chyba nie wychodziła z tego pokoju 🙂 Uważam też, że spełnianie marzeń dzieci jest niezwykle fascynujące. Uwalnia „inne” myślenie. Odrywa od rzeczywistości i cały proces projektowy jest niesamowitą zabawą i niezapomnianą przygodą. I naprawdę cieszy, gdy widzi się całą rodzinę zaangażowaną w ten proces. Prawdę mówiąc w takich momentach sami też troszeczkę realizujemy swoje marzenia z dzieciństwa i wczesnych lat wchodzenia w dorosłość. Nie jest tak?

Jak wam się podoba taki efekt? Zbyt liberalnie? A może o czymś zapomnieliśmy? Podzielcie się proszę swoimi uwagami w komentarzu. Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie tego wpisu! Pozdrawiam 🙂Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *