Ile kosztuje projekt domu i co na to wpływa?

Ile kosztuje projekt domu i co na to wpływa?

Zasadniczo koszt projektu domu może być budżetowy lub niekoniecznie 😉 Powszechnie uważa się, że do najtańszych rozwiązań zalicza są kupno tzw. projektu domu z katalogu. Czy jest to dobry wybór i dla kogo absolutnie najlepszy, odpowiem w osobnym artykule. Dzisiaj omówię ile kosztuje projekt domu i co ma wpływ na cenę, mając na uwadze przede wszystkim projekt indywidualny domu – czyli: „Pani! Dlaczego tak drogo?!”.

Architekt i inne branże

Zespół opracowujący Twój projekt składa się z projektantów branży: architektonicznej, konstrukcyjnej, elektrycznej i sanitarnej. Zazwyczaj każda branża to osobna działalność gospodarcza i oprócz zwykłych kosztów ponosi również sporo dodatkowych. Przyjrzyjmy się zatem jak to wygląda na przykładzie architekta.

Koszty architekta związane z prowadzeniem działalności

koszt projektu domu - banknoty 200 zł

Składka ZUS, składka do Izby Architektów, ubezpieczenie OC, abonamenty (internet, telefon), konto bankowe i karta, hosting i domena, licencje na oprogramowanie (np. CAD, grafika), lokal (w tym media, śmieci itp.), księgowość, bilety komunikacyjne lub samochód (w tym paliwo), podatki (VAT, dochodowy), składka SARP, wydruk i oprawa, opłata pocztowa/kurierska, bilety kolejowe, szkolenia podnoszące kwalifikacje, materiały biurowe i eksploatacyjne, rendering zewnętrzny lub/i zakup modeli …

To oczywiście wzór, ale na tej bazie można przyjąć, że utrzymanie samej działalności wynosi ok. 8 500 zł/m-c.
Oczywiście może być mniej, jeśli nie wynajmujemy biura, nie drukujemy za dużo, przemieszczamy się rowerem lub komunikacją miejską zamiast samochodem, modelujemy i renderujemy wszystko sami. Może być też więcej, jeśli wynajmujemy lokal w centrum miasta lub w kosztownym biurowcu, zlecamy wizualizacje firmie zewnętrznej, sporo drukujemy, inwestujemy w marketing …

Czas pracy, czyli ile m2/h?

Generalnie można powiedzieć, że „projekt” to tak naprawdę czas, który projektant poświęca na zadanie, które mu powierzasz. Policzenie go jest dość łatwe:

40 h/tyg * 4 tyg = 160 h/m-c

Przyjmijmy dla uproszczenia standardowe 160 godzin pracy w miesiącu. Nie uwzględniam świąt i urlopu, bo freelancerzy często przeginają w każdą stronę, albo pracują za dużo, albo biorą 3 miesiące urlopu ;).

No, dobrze – powiecie – a ile [m2] architekt zaprojektuje w godzinę, hę?
Tu zaczną się schody, ponieważ na 1 metr kwadratowy składają się głównie dwa czynniki: prace (wyłącznie) projektowe i obsługa administracyjno-prawna.

 1. Czynniki związane z pracami projektowymi:
  • doświadczenie i wiedza projektanta,
  • kreatywność,
  • trudność zadania (szczegółowość opracowania),
  • sprawność komunikacji i szybkość podejmowania decyzji (responsywność ludzi zaangażowanych w proces, zauważa się zależność: im więcej osób tym czas się wydłuża),
  • ilość poprawek,
  • ilość branż i koordynacja ich działań.
 2. Czynniki związane z obsługą administracyjno-prawną:
  • kontakt z gestorami, urzędnikami, geodetami, itp. (aspekty formalno-prawne),
  • doradztwo (maile, rozmowy, spotkania),
  • negocjacje z dostawcami i wykonawcami,
  • nadzór autorski (ten akurat jest często wyszczególnioną pozycją w umowie opłacaną dodatkowo ryczałtem lub za wizytę).

I tak z 1-1,5 h/m2 projektowania robią się zazwyczaj 3 h/m2. Błagam, pamiętaj tylko, że są to jednostki uśrednione, a każde zlecenie rządzi się swoimi prawami i zwykle nie trwa równo miesiąc 🙂

Dobra, znasz już wydatki związane z prowadzeniem legalnej działalności i czas pracy, zatem można łatwo obliczyć, że na zerowy bilans potrzeba:

8500 zł / 160 h = 53,125 zł/h.

A przecież jeszcze trzeba zjeść i wrócić gdzieś po pracy… Uśrednione honorarium (czytaj: stawka za m2) architekta powinno zaczynać się od 160 zł/m2:

53,125 zł/h * 3 = 159,375 zl/m2

Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, ze dotyczy to architekta z uprawnieniami, opłacającego składki i działającego na legalu. Czy jest to finalna cena za metr kwadratowy projektu wymarzonego domu? Niestety nie. Do wynagrodzenia architekta należy doliczyć stawki projektantów pozostałych branż, mapy, opinie – to są główne pozycje, bez których ani rusz! 🙂 Dodatkowo może dojść jeszcze nadzór autorski.

Technologia

W zależności od preferencji Inwestora dobrana jest technologia, czyli do jakiego standardu dążymy i jaki materiał pozwoli nam osiągnąć najlepszy rezultat. Jeśli zakładamy dom ze ścianami dwuwarstwowymi (mur + ocieplenie) mówimy o wariancie standardowym. Jeżeli jednak marzysz o inteligentnym domu pasywnym musisz liczyć się z poszerzonym zakresem opracowania, który będzie odpowiednio droższy, gdyż niezębny jest projekt wykonawczy architektury i branż. Jest to podyktowane tym, że budowa takiego domu jest o wiele bardziej wymagająca i potrzebne są rysunki szczegółowe, tzw. detale.

Lokalizacja

Tu chyba nie muszę za wiele wyjaśniać. Im trudniejszy teren tym bardziej wymagające rozwiązania i finalnie wyższy koszt projektu domu.

Jakość

Wiesz doskonale, że jakość jakości nie jest równa. Jest to okrutnie smutne. Ale co zrobić, taki mamy klimat – jaki rynek takie podejście. Większość zadowoli się najmniejszą linią oporu, byle tanio i szybko, byle zgodnie z przepisami, reszta wyjdzie w praniu. I błąd! Bo im dokładniejszy projekt, tym mniej kosztownych przeróbek i stresu.

Tylko co znaczy dokładniejszy? No, właśnie. Doświadczony, rzetelny architekt przegada z Tobą te problematyczne tematy, które jego zdaniem, w tym konkretnym przypadku są ważne i wymagają Twojej świadomej decyzji. Resztę drobnicy po prostu załatwi za Ciebie.

Tylko jak rozpoznać, że nasz architekt jest dokładnie taki? Z rozmowy. Nawet takiej niezobowiązującej, przed podpisaniem umowy. Zwróć uwagę, jak się zachowuje, czy umie słuchać, czy odpowiada rzeczowo na pytania, czy sam je zadaje, czy budzi zaufanie, czy czuć pasję i zaangażowanie? Pierwsze wrażenie, dobre lub złe, pozwoli Wam podjąć decyzję, czy jest sens dalej współpracować.

Czego należy oczekiwać w cenie projektu indywidualnego domu?

 • Sprawnego i skutecznego działania,
 • bieżącego kontaktu (informowaniu o postępie prac),
 • schludnie opracowanego projektu (czytelne rysunki),
 • wizualizacji na wybranym poziomie (jeśli dotyczy),
 • wprowadzenia poprawek (w liczbie ustalonej w umowie),
 • usunięcia błędów (gdy wykryto),
 • znajomości procesu inwestycyjnego,
 • wysokiej kultury osobistej.

Klient ma być pewien, że jest w dobrych rękach i obie strony „grają do jednej bramki” oraz szanują swój czas i pieniądze.

Czego jeszcze można sobie zażyczyć (a co automatycznie podnosi cenę)?

Tak naprawdę czego tylko dusza zapragnie, bo w końcu „Klient nasz Pan”. Trzeba mieć tylko na uwadze, że każdy podany niżej aspekt ma wpływ na ostateczną cenę projektu domu.

 • Renomowane biuro – zlecacie projekt architektonicznym celebrytom, czyli idziecie w znane nazwiska, nagradzane projekty, realizacje na całym świecie.
 • Lokalizacja – biura z siedzibą w stolicach lub dużych miastach będą mieć stawki wyższe niż odpowiedniki w mniej zaludnionym miejscu.
 • Obsługa Klienta opcja premium:
  • spotkania konsultacyjne w topowych miejscach (restauracje, kawiarnie),
  • przedstawienie koncepcji w formie makiet i/lub filmów we wskazanym miejscu (poza pracownią architektoniczną),
  • wizje lokalne w dowolnym miejscu na świecie,
  • laserowe inwentaryzacje z modelowaniem 3D.
 • Projekt w środowisku BIM – czyli cyfrowy obraz budynku dostępny dla każdego uczestnika inwestycji przez wszystkie „fazy życia” obiektu (projekt, budowa, eksploatacja).
 • Obsługa graficzna – fotorealistyczne wizualizacje level master. Obrazy statyczne lub filmy.
 • Wydruk i oprawa – kolory pomagają w czytelności np. planu zagospodarowania działki, tras instalacji, lokalizacji sprzętów, odróżnienia materiałów na formacie A3 lub większym (apel do projektantów: szanujmy lasy!), kastomizowana teczka z oprawami introligatorskimi do urzędu i do domowego archiwum, cyfrowe nośniki z dokumentacją oraz wielkoformatowe wydruki na budowę.
 • Nadzór autorski wersja premium – dedykowana osoba do opieki nad inwestycją przez cały czas jej trwania.
 • Czas – każde niestandardowe zadanie wymaga dłuższej chwili przemyślenia, a obecnie „czas to pieniądz”.

Myślisz pewnie, że sobie żartuję wypisując powyższe. Jednak nie, nie żartuję i na pewno nie wyczerpałam tematu 🙂 Być może z czasem będę dopisywać nowe, bo coś zauważę lub ktoś mnie oświeci 😉 Może akurat Ty?

Co na to SARP?

No cóż, Stowarzyszenie chce chronić nasz zawód i w sumie chwała mu za to. Czerpiąc z doświadczenia koleżanek i kolegów architektów powstały Zasady Wyceny Prac Projektowych, które w dużej mierze opierają się zarówno na „dobrej praktyce”, jak i realiach panujących w budownictwie. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Ile kosztuje projekt domu – podsumowanie

Mam nadzieję, że wyczerpałam temat i masz już pełen obraz tego co wpływa na koszt projektu domu. Zauważ, że przedstawione tu stawki są uśrednione, co nie znaczy że ostateczne i zawsze można próbować negocjować.

Jeśli zdecydujesz się na projekt indywidualny domu pamiętaj, aby dokładnie określić swoje potrzeby i budżet, by być szczerym w rozmowie, gdyż architekt to sprzymierzeniec, a nie ciekawski wróg. Pomoże Ci zrealizować marzenia. Jak nie na raz to etapami 🙂

Na koniec mam wielką prośbę. Każdy temat dotyczący pieniędzy, zwykle jest bardzo drażliwy. Moją intencją nie jest obrażenie kogokolwiek. Jeżeli uważasz, że coś pominęłam w wyliczeniach, bądź masz inne zdanie, koniecznie daj znać w komentarzu. Proszę jedynie, żeby wypowiadać się w kulturalny sposób, wtedy nie będzie poruty, że ja głupia, a Ty cham ;D Dzięki, moc buziaków!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *